Jak zarządzanie reklamą oparte na danych pomogło agencji utrzymać pozycję lidera

Jak zarządzanie reklamą oparte na danych pomogło agencji utrzymać pozycję lidera

  • AMS wprowadził nowoczesne, cyfrowe rozwiązania w reklamie zewnętrznej, ale miał problemy, by pozyskiwane dane przełożyły się na lepsze wyniki klientów.
  • Zespół Alterdata stworzył niezawodny i przyjazny dla użytkownika ekosystem, integrując kluczowe informacje, w tym dane z nośników reklamowych.
  • Dzięki rozwiązaniom Alterdata agencja mogła zaoferować klientom dostęp do kluczowych wskaźników, co dało im większą kontrolę nad kampaniami i optymalizacją wydatków na reklamę.

AMS: lider reklamy OOH i DOOH w Polsce

AMS S.A., część grupy Agora, to wielokrotnie nagradzana agencja i lider reklamy out-of-home (OOH) i digital-out-of-home (DOOH). Obsługuje ona ponad 23 tys. nośników, w tym billboardy, citylighty i wyświetlacze wielkoformatowe, zlokalizowane w obszarach o dużym natężeniu ruchu w 22 największych miastach Polski.

Firma stawia na transformację cyfrową i zapewnia klientom innowacyjne, kompleksowe rozwiązania reklamowe z wykorzystaniem najnowszej technologii. AMS tworzy strategie oparte na danych, aby dostarczać targetowane kampanie, angażować odbiorców i maksymalizować zwrot z inwestycji.

Pod presją rynku: agencja reklamowa musi nadążać za cyfrowymi trendami

AMS chciał utrzymać czołową pozycję w branży, korzystając z najnowszych trendów i technologii. Aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów, firma zdecydowała się na modernizację systemu przechowywania danych i zarządzania nimi.

Wraz z rozwojem segmentu Digital Out-of-Home (DOOH) AMS stanął przed poważnym wyzwaniem. Agencja musiała upewnić się, że może wykorzystywać uzyskiwane dane do optymalizacji strategii reklamowych. Chciała ona zapewnić klientom łatwe planowanie kampanii i udowodnić ich skuteczność za pomocą konkretnych danych.

Bez wysokiej jakości zarządzania danymi z nośników cyfrowych, AMS ryzykował, że prześcignie go konkurencja, straci klientów, a ostatecznie także pozycję lidera branży.

Rewolucja AMS: od przestarzałych wskaźników do wniosków opartych na danych

Agencja już wcześniej korzystała z informacji ze swoich nośników reklam. Teraz potrzebowała profesjonalnej pomocy, aby stworzyć jednolitą platformę, by gromadzić i przetwarzać dane oraz przekształcać je w praktyczne wnioski dla swoich klientów.

AMS chciał stać się agencją reklamową w pełni opartą na danych, przesuwając nacisk z przestarzałych raportów na szczegółowe informacje o tym, ile osób z wybranych grup demograficznych miało kontakt z reklamą. 

Celem tych działań było lepsze dopasowanie oferty do rosnących oczekiwań klientów. 

AMS rozliczał się wcześniej w oparciu o liczbę emisji, po zmianie chciał rozszerzyć swoją ofertę bazując na informacjach o tym, ile osób i z jakich grup faktycznie zobaczy reklamę. 

Oparcie na danych z Proxi.cloud oraz CitiesAI pozwoliło odejść od nieefektywnego systemu zakupu mediów na rzecz programmatic buying, podejścia do sprzedaży emisji reklam, które korzysta z informacji o zachowaniu oglądających pozyskiwanych z nośników w z niewielkim tylko opóźnieniem.

Waldemar Kruk
Nasi klienci mówią:

Alterdata charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klientów. Pracownicy posiadają szeroką wiedzę na temat dostępnych na rynku rozwiązań IT.

Polecam współpracę z Alterdata w zakresie digitalizacji danych w przedsiębiorstwie.

Alterdata charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klientów. Pracownicy posiadają szeroką wiedzę na temat dostępnych na rynku rozwiązań IT.

Waldemar Kruk
Waldemar Kruk, Head of BI w AMS

BigQuery i Google Cloud: używanie danych w czasie niemal rzeczywistym

Początkowa faza współpracy Alterdata i AMS objęła integrację danych z wielu źródeł: 

  • Footfall Counting Systems: liczby odwiedzających centra handlowe lub przechodniów w lokalizacjach nośników outdoor,,
  • Proxi.cloud: monitorowania danych o ruchu i profilach behawioralnych użytkowników za pomocą smartfonów i geolokalizacji,
  • CitiesAI: zaawansowanych danych demograficznych z galerii handlowych, w tym rozpoznawania płci i wieku na podstawie rozległych bibliotek zdjęć,
  • oraz wewnętrznego systemu AMS, zawierającego informacje o wyświetleniach kampanii, w tym dotyczących nośnika i częstotliwości ekspozycji.

Dane te przechowywane były na Dysku Google i przetwarzane za pomocą specjalistycznych narzędzi, by na bieżąco analizować ruch w centrach handlowych i innych miejscach, gdzie znajdowały się cyfrowe nośniki reklam.

W następnym kroku zbudowaliśmy nową hurtownię danych, migrując używaną wcześniej w AMS platformę Vertica do BigQuery na Google Cloud. Było to kluczowe dla uzyskania wydajnego przetwarzania i analizy danych. 

Kolejne zadania obejmowały: 

  • Tworzenie i monitorowanie procesów ELT 
  • Rozwiązywanie problemów związanych z procesami 
  • Przygotowanie interfejsów dostępu do danych 
  • Projektowanie i budowę modelu danych do analizy kampanii marketingowych
  • Szkolenie i wdrożenie modeli uczenia maszynowego do celów zaawansowanej predykcji

Agencja wymagała też, by wszystkie rozwiązania przygotowane i wdrożone przez Alterdata uwzględniały istniejącą już w grupie Agora infrastrukturę sieciową.

Wnikliwe dane, które zwiększają zaangażowanie

Po wdrożeniu rozwiązań zaprojektowanych przez zespół Alterdata AMS mógł korzystać z informacji z różnych źródeł danych:

Od partnerów: systemów, arkuszy Google i dysku Google
Z systemów wewnętrznych: zarządzania kampaniami, metadanych z nośników reklamowych, plików od użytkowników biznesowych

Dane te były następnie przetwarzane przez BigQuery i BigQuery ML, analizowane w Power BI i używane do planowania przyszłych kampanii. Wdrożone rozwiązania pozwoliły AMS wydajnie przetwarzać ogromne ilości danych na temat grup docelowych i efektywności kampanii, rozliczeń, a także optymalizacji wyświetlanych reklam.

Programmatic buying oparte na danych pozyskiwanych w czasie rzeczywistym pozwoliło, reklamodawcom decydować o tym, kiedy i z jaką częstotliwością emitowany będzie ich przekaz. Mogli też uzależnić wyświetlanie od zewnętrznych triggerów, jak na przykład liczba widowni.

AMS potrzebował też dodatkowej specjalistycznej wiedzy, by w pełni wykorzystać nowe narzędzia do zarządzania danymi. Zespół Alterdata współpracował z ich analitykami, by zidentyfikować obszary do poprawy i przeprowadził szkolenia techniczne, dzięki którym osoby pracujące z danymi były na bieżąco z nowymi wymaganiami, co znacznie przyspieszyło realizację projektu. wiedzy, by w pełni wykorzystać nowe narzędzia do zarządzania danymi.

Zespół Alterdata współpracował z ich analitykami, by zidentyfikować obszary do poprawy i przeprowadził szkolenia techniczne. Dzięki nim osoby pracujące z danymi były na bieżąco z nowymi wymaganiami, co znacznie przyspieszyło realizację projektu.

Zaawansowane przetwarzanie danych: AMS umacnia pozycję lidera branży

Użycie chmury obliczeniowej i uczenia maszynowego pozwoliło AMS zrewolucjonizować swoją architekturę danych, a przez to dostosowywać kampanie do potrzeb klientów. To innowacyjne podejście pozwoliło na elastyczne zarządzanie reklamą w czasie rzeczywistym, zwiększając jej skuteczność i umożliwiając szybką adaptację do zmieniających się trendów i preferencji odbiorców.

Łatwa integracja różnych źródeł danych ułatwiła dokładne oszacowanie zasięgów oraz lokalizacji i czasu z nadreprezentacją danej grupy w grupach docelowych dzięki wyrafinowanej, ale łatwej w użyciu metodologii pomiaru. Zapewniło to wnikliwe dane demograficzne i behawioralne, wynosząc targetowanie reklam na nowy poziom.

Rozwiązanie chwalone przez klientów: większy zasięg reklam i zwrot z inwestycji

Ostatecznie to klienci AMS odnieśli największe korzyści z innowacji, która szybko przełożyła się na rosnące wskaźniki efektywności reklam. To zaś dało wyraźny wzrost zwrotu z inwestycji w kampanie na nośnikach cyfrowych i umocniło pozycję AMS jako lidera w branży.

Chcesz oprzeć sukces na danych, tak jak AMS?

Porozmawiajmy